Czy świece sojowe są zdrowe ?

Czy świece sojowe są zdrowe ?

Większość osób przyzna, że płomienie świec wprowadzają do wnętrza wyjątkowy nastrój. Romantyczna kolacja w ich towarzystwie czy relaksująca kąpiel stają się jeszcze bardziej niezwykłe i niezapomniane. Świece w domu podnoszą też walory estetyczne pomieszczeń oraz poprawiają samopoczucie. Może jednak nasuwać Ci się pytanie, jaki wpływ mają na zdrowie? Czy podczas ich palenia nie wydzielają się toksyczne substancje?

Które świece są zdrowe?

Na rynku dostępne są różne rodzaje świec – między innymi mogą one być wytworzone ze zwykłej parafiny lub wosku sojowego. Czy ma znaczenie to, jakie produkty wybieramy? Jak najbardziej! Jak wiadomo, parafina to pochodna ropy naftowej. Podczas palenia świec parafinowych wytwarzane zostają substancje takie jak benzen lub toulen, które uważane są za szkodliwe i toksyczne. Mają one negatywny wpływ na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy, a także powodują podrażnienia skóry i oczu oraz bóle głowy. Co więcej, wiele parafinowych świec posiada również ołowiany knot oraz sztuczne dodatki zapachowe i barwniki, które również nie są obojętne dla naszego zdrowia. Czy to jednak oznacza, że zdrowe świeczki nie istnieją i należy raz na zawsze pożegnać się ze wspaniałą atmosferą, jaką można stworzyć z ich pomocą? Oczywiście, że nie! Największe znaczenie ma jednak to, z czego są wyprodukowane. Przyjrzymy się więc nieco bliżej świecom sojowym, które cieszą się coraz większą popularnością.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Świece sojowe wytwarzane są z naturalnego wosku, pochodzącego z utwardzanego oleju sojowego. Jest to produkt naturalny, pochodzenia roślinnego, który nie zawiera w sobie żadnych sztucznych substancji – nie musimy więc obawiać się o ból głowy lub inne skutki uboczne.

Podczas ich palenia nie wydzielają się żadne szkodliwe i toksyczne substancje – dzieje się tak nie tylko ze względu na ich bezpieczny i naturalny skład, ale również niższą temperaturę topnienia. Woskiem sojowym jest o wiele trudniej się oparzyć, a sam produkt jest o wiele wydajniejszy – można cieszyć się ich pięknym wyglądem i zapachem nawet o 50% dłużej w porównaniu do świec parafinowych. Niższa temperatura spalania wpływa też na to, że nie wydzielają dymu, który niepotrzebnie zabiera tlen i utrudnia oddychanie. Korzystanie z nich nie jest męczące, nawet w małych pomieszczeniach o gorszej wentylacji.

Te zdrowe świeczki zapachowe zawdzięczają swój aromat naturalnym olejkom eterycznym. W ich wnętrzu znajduje się knot drewniany, który nie zawiera ołowiu ani innych toksycznych substancji. To wszystko sprawia, że nie mają one żadnego negatywnego wpływu na zdrowie dorosłych ludzi, dzieci lub zwierząt. Mogą one być używane nawet przez osoby z alergiami oraz astmatyków. Dzięki naturalnym dodatkom eterycznym pozostawiają we wnętrzu naturalny, przyjemny zapach, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników – może pobudzać, dodawać energii lub uspokajać i ułatwiać zasypanie, w zależności od esencji, jaką wybierzemy.

Zdrowe świeczki zapachowe – dobre także dla środowiska

Świece wykonane z wosku sojowego są nie tylko zdrowe dla ludzi i zwierząt, ale również dla naszego środowiska. Dlaczego? Są to produkty biodegradowalne oraz wytwarzane z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Proces ich produkcji nie ma negatywnego wpływu na nasze środowisko naturalne w przeciwieństwo do świec parafinowych, tworzonych z pochodnej ropy naftowej, której zarówno wydobycie, jak i transport wymaga dużych nakładów finansowych. Pozytywny wpływ na przyrodę ma także wydajność i długi czas palenia świec na bazie wosku sojowego – dzięki temu, że wykazują dwa razy dłuższą żywotność stają się doskonałą inwestycją, mimo nieco większej ceny. Dodatkowo umiejętnie z nich korzystając, może jeszcze bardziej poprawiać ich parametry spalania. Między innym poleca się, aby czas palenia był na tyle długi, aby wosk wytapiał się równomiernie, czyli około 3 godzin. Należy też pamiętać o regularnym przycinaniu knota oraz umiejętnym gaszeniu świec – najlepiej przy użyciu specjalnego wygaszacza, a nie poprzez zdmuchnięcie.

Atutem wosku sojowego jest łatwe sprzątanie – wystarczy nieco wody i mydła, aby pozbyć się jego pozostałości z różnych materiałów, na przykład z powierzchni mebli czy tkanin. Zaplamione woskiem ubrania nie muszą więc zostać wyrzucone. Podczas palenia ich nie występuje też problem z kopceniem, nie trzeba więc obawiać się o ciemne, trudne do zmycia zabrudzenia na ścianach czy meblach. Co więcej, producenci tego rodzaju świeczek przykładają dużą wagę do ekologii i dbania o środowisko naturalne, dlatego produkty te zazwyczaj dostępne są w szklanych opakowaniach, które nadają się następnie do recyklingu.

Czy więc istnieją zdrowe świeczki, które możemy bez żadnych wyrzutów sumienia palić podczas romantycznego wieczoru lub rodzinnego obiadu? Jak najbardziej! Warto stawiać na produkty sojowe, które są naturalne oraz bezpieczne zarówno dla domowników, jak i naszego środowiska naturalnego.

Brak komentarzy

Odpowiedz
Wystaw ocenę*