Pozytywne właściwości aromaterapii dobrze znano już tysiące lat temu. Ludzie od najdawniejszych czasów wykorzystywali moc olejków eterycznych – wzmianki o tym pochodzą z najróżniejszych części świata między innymi z Egiptu, Persji czy Chin. Obecnie znowu obserwuje się powrót do natury i tego, co ma nam do zaoferowania przyroda. Osoby świadome ryzyka wynikającego z nadużywania środków farmakologicznych sięgają po tradycyjne i sprawdzone metody poprawiające zdrowie i samopoczucie. Co warto wiedzieć na temat aromaterapii?
Co znajdziesz w artykule ?
Aromaterapia w domu – czym jest?
Korzyści, jakie wynikają z aromaterapii, zostały już nieraz udowodnione naukowo – rosyjscy naukowcy dowiedli, że zapachy są w stanie pobudzać procesy trawienne w wątrobie, badacze we Włoszech dostrzegli ich oddziaływanie na psychikę, natomiast szereg badań toczonych w Anglii na przestrzeni XX wieku potwierdziło, że mogą one łagodzić bóle. Do czego jednak tak naprawdę odnosi się to pojęcie? Aromaterapia w domu to nic innego jak wykorzystywanie właściwości olejków eterycznych, aby osiągać konkretne rezultaty – na przykład poprawić koncentrację, dodać energii, pozbyć się stresu czy ułatwić zasypianie. Efekty można uzyskać w szybkim tempie, między innymi dlatego, że składniki olejków natychmiastowo przenikają przez płuca, skórę i nos. Podczas inhalacji dostają się one bezpośrednio do naszego ciała i mózgu, stymulując w nim konkretne części. Starannie dobrane olejki potrafią między innymi aktywować zdolność organizmu do regeneracji.
Aromaterapia domowa – jakie ma zalety?
Nie ulega wątpliwości, że zapachy mają na nas ogromny wpływ. Jakie zalety niesie za sobą aromaterapia domowa? Przede wszystkim wpływa na nasze samopoczucie. Badacze potwierdzili, że aromaterapia stymuluje układ limbiczny w mózgu oraz wpływa na zwiększanie poziomu serotoniny, jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu. Dzięki temu zmniejsza stres oraz niepokój, ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu oraz rozluźnia. Jednak pozytywne efekty aromaterapii nie dotyczą tylko sfery emocjonalnej – uważa się, że jest ona w stanie łagodzić ból głowy oraz stawów, poprawiać trawienie i zwiększać odporność. Samo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie wyczuwa się rozpieszczający aromat, jest niezwykle przyjemne i poprawia nastrój.
Świeca do aromaterapii – czyli jak zacząć?
Dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią? Możesz w tym celu wykorzystać różnego rodzaju produkty, między innymi dyfuzory, inhalatory czy parownice, jednak wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla początkujących są świece zapachowe. Dlaczego? Ponieważ są łatwe w użytkowaniu oraz bezpieczne – nie każdy zdaje sobie sprawę, że olejki eteryczne w zbyt dużym stężeniu mogą wywołać reakcje alergiczną lub zatrucie. Stosując naturalne świece nie musisz się tego obawiać. Co więcej, ich zakup nie jest aż tak dużym obciążeniem finansowym, jak specjalnego kominku do aromaterapii wraz z olejkami i innymi elementami zestawu. Świeca do aromaterapii pozwoli Ci przekonać się, czy jest to coś dla Ciebie i być może kiedyś zainwestujesz w profesjonalny sprzęt.
Świeca do aromaterapii powinna być przede wszystkim wysokiej jakości oraz wykonana z naturalnych składników. Nie nadają się do tego powszechnie dostępne świece parafinowe, które przynoszą więcej szkód niż pożytku. O wiele lepszym rozwiązaniem są ekologiczne produkty wykonane z wosku sojowego, ponieważ podczas ich palenia nie ulatniają się żadne toksyczne substancje. Dzięki temu, że wykonane są tylko z surowców organicznych, a w swoim składzie posiadają naturalne olejki eteryczne, są wręcz idealne do aromaterapii. Aby osiągnąć pożądane efekty w postaci lepszego samopoczucia, warto szukać produktów ze sprawdzonych źródeł – przykładem mogą być nasze świece sojowe marki SOJO, które posiadają nawet drewniany knot, dzięki czemu są w 100% stworzone z biodegradowalnych składników. Wybierając je, możesz być pewny, że będą wolne od szkodliwych pierwiastków oraz są bezpieczne dla naszego środowiska naturalnego.
Świece do aromaterapii – postaw na odpowiedni zapach
Każda świeca do aromaterapii inaczej oddziałuje na samopoczucie, dlatego warto dobierać odpowiednie zapach do swoich oczekiwań. Jednym z najpopularniejszych aromatów jest lawenda. Słynie z właściwości uspokajających oraz redukujących strach i niepokój. Aromaterapia lawendą cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ zmniejsza odczucia bólu oraz ułatwia zasypanie. Natomiast zapachy takie jak jaśmin, zielona herbata czy egzotyczne owoce dodają energii, poprawiają humor oraz odprężają. Świece o zapachu kawy to najlepszy sposób na udane rozpoczęcie dnia, ponieważ pobudzają zmysły i poprawiają koncentrację. Wanilia uważana jest za afrodyzjak. Natomiast aromaty pochodzące z orientalnego wschodu takie jak drzewo sandałowe czy ylang ylang wspomagają walkę z depresją, zmniejszają napięcie psychiczne oraz wprawiają w lepszy nastrój. Jak widać, świat aromaterapii potrafi być naprawdę fascynujący – w dodatku jest w zasięgu ręki każdego! Wystarczy jeden krok, aby rozpocząć swoją własną przygodę po aromatach!
Brak komentarzy